Arsuz

Arsuz Stelleri

2007 yılında Uluçınar’da (Arsuz) her ikisinde de Fırtına Tanrısı figürünün yol gösterdiği bir yöneticinin tasvirinin yer aldığı, Luvi Hiyeroglifleriyle yazılmış birbirinin kopyası bir metin içeren iki stel bulunmuştur.

Yazıt, Manana’nın oğlu, Walastin ülkesi kralı Suppiluliuma’nın eseridir. Walastin ülkesinin, Demir Çağı’nda başkenti Tell Tayinat olan Amuk ovasının Luvice tanımı olduğu anlaşılmıştır.

Muhtemelen MÖ. 10. yüzyıl sonlarına tarihlendirilen steller, yöneticinin başarılı egemenliğini ve Fırtına tanrısıyla uyumlu ilişkisini bildirir. Bu Amuk kralının Kilikia ovası, Adana kenti ve Hiyawa ülkesine karşı zaferinin anlatıldığı pasaj, tarihi açıdan önemlidir. Steller Hatay Arkeoloji Müzesi Amuk kısmında sergilenmektedir.

Two new inscribed Storm-god stelae from Arsuz (İskenderun): ARSUZ 1 and 2.
Belkıs Dinçol, Ali Dinçol, J.D. Hawkins, Hasan Peker and Aliye Öztan with a contribution by Ömer Çelik.
Anatolian Studies 65 (2015): 59–77 © British Institute at Ankara 2015

Sanal Gezi ..

Map of Eastern Turkey (centered on modern day northern Syria in Iskenderun area)

Map of Eastern Turkey (centered on modern day northern Syria in Iskenderun area). Compiled at the Intelligence Division War Office by Major F.R. Maunsell, R.A. derived from multiple expeditions 1839-1906.

Scale: 1:250,000; London : British War Office; 1915.
Maunsell, F. R. , "Eastern Turkey in Asia : Sheet 28 - Alexandretta," online in Digital Library for International Research Archive, Item #15899

Download Map ..

RhosusStudies © 2020 Tüm hakları saklıdır.